Takoni
Stokvis Tapes
VIA
Podczas jubileuszowego 10. Forum MotoSolutions - best practices w przemyśle motoryzacyjnym, które trwa w Krakowie (28-29 listopada br.) po raz szósty zostały przyznane Nagrody Polskiego Przemysłu Motoryzacyjnego.

Wyróżnienia zostały przyznane w pięciu kategoriach: Master Of Automotive Industry, Polish Supplier, Employer, Top Manager oraz CSR.

W kategorii Master of Automotive Industry wyróżnienie otrzymała firma LG Chem Wrocław Energy Sp. z o.o.

Spółka działająca w podstrefie Kobierzyce Tarnobrzeskiej SSE należy do koreańskiego koncernu LG. W III kwartale 2017 r. uruchomiono produkcję baterii litowo-jonowych, które instalowane są autach elektrycznych największych koncernów samochodowych. Spółka stale zwiększa zdolności produkcyjne oraz zatrudnienie, będąc obecnie największą tego typu fabryką w Europie. Aktualnie dostawca zatrudnia ponad 4,3 tys. osób - w ciągu dwóch najbliższych lat utworzonych ma być kolejnych 1,8 tys. miejsc pracy. Do 2021 r. LG Chem Wrocław Energy Sp. z o.o. będzie odpowiadać za 56 proc. światowej sprzedaży baterii do aut elektrycznych. Wartość deklarowanych inwestycji to ponad 12 mld złotych. W imieniu firmy nagrodę odebrał prezes zarządu p. Seungse Chang.

W kategorii Polish Supplier wyróżnienie otrzymała firma BURY. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1987 roku w Rzeszowie przez obecnego właściciela i prezesa Henryka Bury. Pod koniec lat 90. XX w. firma stała się europejskim liderem w produkcji i sprzedaży samochodowych urządzeń głośnomówiących. W 2001 roku produkcja została przeniesiona do Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Mielcu, gdzie powstała i od tej pory rozbudowywana jest główna fabryka. Rok później W 2002 roku przedsiębiorstwo rozpoczęło ścisłą współpracę z największymi producentami samochodów, Dziś marka BURY jest znaną i cenioną nazwą na świecie, zaliczaną do wiodących producentów i dostawców zaawansowanych systemów informacyjno-komunikacyjnych oraz łączności dla branży motoryzacyjnej. Rozwiązania polskiej firmy można znaleźć w autach takich koncernów jak VW, Daimler-Benz, BMW czy General Motors.

Firma BURY posiada swoje cztery lokalizacje w: Löhne (Niemcy), Mielcu i Rzeszowie (Polska) oraz w Huamantli (Meksyk). Firma BURY zatrudnia ponad 2300 osób, w tym aż 450 inżynierów.

W imieniu firmy nagrodę odebrała Prezes Zarządu spółki Bury Sp. z o.o. Bernardetta Dzik.

W kategorii Employer wyróżnienie otrzymała Grupa Valeo w Polsce. Początki francuskiego producenta części samochodowych sięgają 1996 roku i pierwszego zakładu w podkrakowskich Zielonkach. Obecnie Valeo jest jednym z największych pracodawców w sektorze dostawców motoryzacyjnych, zatrudniając ponad 8 tys. osób w pięciu lokalizacjach.

W zakładzie w Skawinie wytwarzane są systemy wymienników ciepła (tj: chłodnice silnika, chłodnice oleju, chłodnice powietrza turbodoładowującego, chłodnice klimatyzacji i kompletnych układów chłodzenia silników - modułów chłodzących), które oprócz swojej podstawowej funkcji pozwalają redukować zużycie paliwa oraz obniżyć emisję szkodliwych związków w tym również dwutlenku węgla.

W drugim zakładzie w Skawinie produkowane są mechanizmy wycieraczek oraz ich ramiona i pióra najnowszej generacji.

W Czechowicach-Dziedzicach wytwarzane są systemy napędu wspomagające redukcję zużycia paliwa oraz niższą emisję spalin - rozruszniki, przepustnice powietrza, zawory recyrkulacji spalin (EGR) oraz innowacyjne elektryczne turbosprężarki. Dodatkowo czechowicki zakład skupia się na regeneracji i tym samym przywracaniu tzw. drugiego życia takim produktom jak alternatory, rozruszniki, dwumasowe koła zamachowe oraz kompresory do klimatyzacji samochodowych.

Najkrótszą historię ma fabryka w Chrzanowie, który specjalizuje się produkcji najnowocześniejszych systemów oświetleniowych (lampy tylne i przednie).

W Warszawie ma siedzibę centrum handlowo-usługowe Valeo Service Eastern Europe działające na obszarze 11 krajów Europy Środkowej i Wschodniej.
Wartością dodaną Grupy Valeo w Polsce są działające przy wszystkich zakładach centra badawczo-rozwojowe zatrudniające łącznie ponad 370 inżynierów projektujących innowacyjne rozwiązania dla większości fabryk korporacji na całym świecie. Najnowsze Centrum, działające od stycznia 2019 przy fabryce w Chrzanowie, w ciągu najbliższego roku planuje zatrudnić kolejnych inżynierów, aby na koniec 2020 zespół liczył 120 członków.

Wyróżnienie w imieniu dostawcy odebrała Krajowy Dyrektor HR Maria Langier.

W kategorii Top Manager wyróżnienie otrzymał Prezes Zarządu Volkswagen Poznań, p. Jens Ocksen.

Laureat w 1985 r. rozpoczął pracę w Zakładzie Samochodów Dostawczych Volkswagena w Hanowerze. W latach 2006-2010 Jens Ocksen odbył swój pierwszy kontrakt zagraniczny w Poznaniu na stanowisku Prezesa Zarządu, a zarazem szefa pionu technicznego w Volkswagen Poznań. W tym czasie w fabryce w Antoninku zrealizowano przy wykorzystaniu najnowszych technologii wiele ważnych przedsięwzięć, m.in. facelifting Caddy 3 czy zwiększenie mocy produkcyjnych fabryki z 650 do 700 aut na dzień przy zachowaniu takiej samej infrastruktury hal; Poza tym zrestrukturyzowano i zmodernizowano Odlewnię Volkswagen Poznań, która z biegiem lat stała się jedną z największych odlewni aluminium w Europie oraz jednym z największych dostawców obudów przekładni kierowniczych i głowic do silników spalinowych.

Po powrocie do Niemiec Jens Ocksen został powołany na stanowisko Członka Zarządu ds. Produkcji Marki Volkswagen Samochody Dostawcze.

Od 1 kwietnia 2014 r. ponownie pełni funkcję Prezesa Zarządu Volkswagen Poznań. Wyrazem uznania dla osiągnięć Jensa Ocksena było powierzenie mu projektu znalezienia lokalizacji pod nową fabrykę, która miała stać się najbardziej nowoczesną fabryką samochodów na świecie. Po długich poszukiwaniach wybór padł na Wrześnię, gdzie w 2014 roku na powierzchni 110 ha rozpoczęto pod okiem Jensa Ocksena budowę nowej fabryki samochodów dostawczych, czwartego ośrodka produkcyjnego należącego do Volkswagen Poznań. Ostatnie 6 lat pobytu Jensa Ocksena w Polsce to jednak nie tylko budowa nowej fabryki Craftera i rozruch produktu - to starania o zdobywanie i rozszerzanie przez Volkswagen Poznań nowych kompetencji w obszarze konstrukcji pojazdu oraz procesów zakupowych; to także zacieśnienie współpracy z miastem Poznań w zakresie rozwiązań dla logistyki miejskiej i oczywiście stały rozwój fabryk pod względem technologicznym. Obecnie spółka Volkswagen Poznań to cztery zakłady (dwie fabryki pojazdów, odlewnia i zakład zabudów specjalnych), które zatrudniając ponad 11 tys. osób, czynią z firmy największego pracodawcę w przemyśle motoryzacyjnym w Polsce. Za swój wkład w rozwój przedsiębiorstwa oraz inicjatywy społeczne, Jens Ocksen został również odznaczony licznymi nagrodami , wyróżnieniami branżowymi i tytułem dr. H.c. Politechniki Poznańskiej.

W imieniu laureata nagrodę odebrał Jarosław Kurosz, Dyrektor Produkcji w zakładzie w Antoninku.

W kategorii CSR (Społecznej Odpowiedzialności Biznesu) wyróżnienie otrzymała firma Nexteer Automotive Poland. Spółka w dwóch zakładach w Tychach i Gliwicach produkuje kompletne przekładnie kierownicze oraz komponenty do nich. Dostawca prowadzi działania z zakresu CSR od lat 90-tych ubiegłego wieku. W 2015 r. spółka zadecydowała, że te inicjatywy będą częścią strategii firmy. Nexteer Automotive Poland realizuje działania pro-środowiskowe, związanych między innymi ze zrównoważonym korzystaniem z zasobów, w tym programów właściwej gospodarki odpadami, szkoleń z zakresu świadomego wykorzystania energii czy inwestycji w infrastrukturę. Ponadto od 2014 r. organizowane są programy grantowe. Pracownicy mogą zgłaszać swoje pomysły na akcję charytatywną dla dowolnej organizacji, spośród wszystkich zgłoszeń kadra zarządzająca wybiera 4 aktywności, na które wygrani otrzymują odpowiednie fundusze.

Wśród licznych działań CSR można wymienić, m.in.:
 
  • od 2015 roku Nexteer pozostaje w stałej współpracy z Fundacją Iskierką, która działa na rzecz dzieci walczących z chorobą nowotworową oraz Fundacją Dom Aniołów Stróżów
  • od 2018 r. z domem dla dzieci „Zameczek”.
Każdego roku w okresie wakacyjnym organizowany jest piknik dla pracowników i ich rodzin. W 2019 r. w pikniku wzięło udział około 2,5 tysiąca osób. Na piknik, firma zaprasza także podopiecznych fundacji, z którymi na co dzień współpracuje. Nexteer włącza się również w organizowane wydarzenia sportowe, takie jak: biegi masowe czy turnieje sportowe.

W imieniu firmy nagrodę odebrał p. Piotr Dembiński, dyrektor ds. komunikacji.
0
Udostępniono
baza dostawcow

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

Mondi Simet Sp. z o.o.
Takoni Sp. z o.o.
MRS ELECTRONIC Sp. z o.o.
MESH Works Inc.
 C.H. Erbslöh Polska Sp. z o.o.
Gergonne Polska  Sp. z o.o.