sseSolaris, przedstawił ofertę na 130 elektrycznych, przegubowych autobusów dla Warszawy. Pierwsze z nich, będą mogły pojawić się na ulicach stolicy już na początku 2020 roku.

- Inwestujemy w ekologiczny i zeroemisyjny transport publiczny. Obok budowy kolejnych tras tramwajowych i nowych linii metra, sukcesywnie będziemy wymieniać tabor autobusowy. Będą to wyłącznie pojazdy napędzane gazem lub energią elektryczną. Kupując te elektrobusy myślimy o komforcie warszawianek i warszawiaków, i o środowisku - mówi Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy.
org 1730elektryk

Zamówienie dla Miejskich Zakładów Autobusowych obejmuje dostawę aż 130 przegubowych autobusów elektrycznych. Dzięki, zamówieniu, Warszawa, jako drugie po Londynie miasto w Europie, będzie miała ponad sto autobusów elektrycznych. Łącznie, wraz z posiadanymi elektrobusami, po stołecznych ulicach poruszać się będzie 160 takich pojazdów.

W postępowaniu swoją ofertę złożył tylko Solaris Bus & Coach. Za wyprodukowanie elektrobusów firma chce 399 590 100 złotych brutto. Kwota, przeznaczona na zakup przez zamawiającego wyniosła 431 730 000 złotych brutto. Teraz komisja przetargowa zbada poprawność złożonej oferty.

Każdy z pojazdów, będzie miał klimatyzację, elektroniczne systemy informacji pasażerskiej, monitoring zewnętrzny i wewnętrzny, automat biletowy oraz liczne udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami oraz niewidomych i niedowidzących. Autobusy nie będą emitowały spalin, a przy tym będą niezwykle ciche.

Dzięki tej inwestycji z Traktu Królewskiego znikną ostatnie autobusy, zasilane olejem napędowym. Będzie, czyściej i ciszej. Pierwsze z zamówionych elektrobusów będą mogły wyjechać na linie na początku 2020 roku.

Warszawa stawia na ekologiczne autobusy

To już czwarty i największy przetarg na dostawę autobusów elektrycznych dla Miejskich Zakładów Autobusowych. Pierwszy z nich rozstrzygnięto w 2014 r. (wygrał Solaris), kolejny – w roku 2016 (wygrało konsorcjum Ursus Bus oraz AMZ-Kutno), a następny w 2017 r. (wygrał Solaris). W ciągu ostatnich lat na ulice Warszawy wyjechało 1167 niskopodłogowych autobusów - w tym 4 pojazdy z napędem hybrydowym, 30 elektrycznym i  35 gazowym. Obecnie stolica inwestuje tylko w tabor  nisko- lub zeroemisyjny – latem 2018 roku podpisano umowę na dostawy 80 autobusów gazowych CNG (z opcją rozszerzenia do 110 sztuk). Pojazdy z tego kontraktu pojawią się w Warszawie już w marcu tego roku.
0
Udostępniono

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

ITA Sp. z o. o.  Sp. k.
 bekuplast S.A.
IceTech Polska Sp. z o. o.
MOCAP
ZEM Sp. z o.o.
A. Berger Polska Sp. z o. o.