asr logo2Często słyszymy, że Polska jest zagłębiem komponentów motoryzacyjnych Europy. Twierdzenia te często nie poparte są danymi.

Czy rzeczywiście mamy tak silną pozycję nie tylko w tej części kontynentu ale i w całej Unii Europejskiej?


Najważniejsi w regionie?
Wartość sprzedaży sektora przemysłowego, który obejmuje także branżę motoryzacyjną, w Polsce jest najwyższa spośród czterech krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Choć przewyższamy pod względem sprzedaży Czechy o 70 proc., Węgry trzykrotnie a Słowację niemal czterokrotnie, to tylko u nas produkcja motoryzacyjna nie jest sektorem wiodącym.

Różnice w znaczeniu tej branży w poszczególnych krajach jest znacząca. Udział motoryzacji w produkcji sprzedanej przetwórstwa przemysłowego na Słowacji w 2017 roku wyniósł aż 36 proc. W przypadku Czech i Węgier przekracza ponad 1/4 całości i wynosił w zeszłym roku odpowiednio: 28,5 proc. i 26 proc.

large toyota_hala_hybryd_33

Według Eurostat najwyższą sprzedaż przemysł motoryzacyjny osiągnął w minionym roku w Czechach (48,2 mld euro). Na drugim miejscu znalazła się Polska (35,4 mln euro) wyprzedając Słowację (26,3 mld euro) i Węgry (25,8 mld euro). Jeśli porównać przychody z Niemcami, to kraje naszego regionu dzieli od największego europejskiego producenta prawdziwa przepaść (350,5 mln euro)

Chcesz przeczytać cały artykuł? Czytaj w AutomotiveSuppliers.pl review Nr 4/2018


0
Udostępniono

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

MOCAP
 TÜV SÜD Polska Sp. z o.o.
 bekuplast S.A.
 RGH Rubber & Plastics Ltd
ITA Sp. z o. o.  Sp. k.
LUQAM Sp. z o.o Sp. k.