Reklama
Reklama
Reklama
Schürholz Polska Sp. z o.o. PDF Drukuj Email
29/03/2011 15:02
W połowie pierwszego dziesięciolecia tego wieku do Polski napłynęło kilkadziesiąt nowych firm zagranicznych. W odróżnieniu od poprzedniej fali inwestycyjnej z końca XX wieku, znaczna część firm wybrała inne niż dotychczas lokalizacje. Dość często lokowano nowe zakłady na terenach specjalnych stref ekonomicznych m.in. na Dolnym Śląsku.

Jednym z takich dostawców motoryzacyjnych jest, obecna od ponad 3 lat, firma Schürholz Polska. Schürholz Stanztechnik, do której należy zakład w Komornikach koło Środy Śląskiej, to firma rodzinna, której historia ma już blisko 100 lat. W 1918 r. założyciel firmy Johannes Schürholz, rozpoczął budowę pierwszego zakładu w Plettenbergu w Niemczech (Północna Nadrenia-Westfalia). Przez kolejnych kilkadziesiąt lat firma stopniowo się rozwijała, stając się uznanym producentem podkładek i elementów zabezpieczających m.in. dla sektora motoryzacyjnego.

Ważny etap rozwoju firmy rozpoczął się w latach 80. XX wieku, kiedy to dzięki inwestycji w zakładzie w Plettenbergu w nowoczesne wyposażenie do tłoczenia, cięcia i gięcia metalu uruchomiono produkcję kształtek, elementów tłoczonych i tulei oraz obróbkę plastyczną (1984 r.). Rok później wybudowany został zakład w Würdinghausen, również w Północnej Nadrenii-Westfalii, który wyposażono w linię produkcyjną do cięcia laserowego.
Zwiększenie mocy produkcyjnych oraz jakość dostarczanych komponentów i usług pozwoliły stać się firmie, dostawcą do takich marek osobowych i użytkowych jak np. Volkswagen, Audi, Porsche, BMW, MAN oraz innych dostawców (m.in. Delphi, Visteon, Magna, Inergy i in.).

Polski przyczółek
W 2005 r. pojawiła się idea budowy pierwszego i jak na razie jedynego zakładu poza Niemcami. Ze względu na bliską odległość do potencjalnych klientów, zapadła decyzja zainwestowania w naszym kraju. - Wybór padł na Komorniki i tereny, znajdujące się w obrębie podstrefy Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - mówi Grzegorz Pagórski, prokurent Schürholz Polska. - Zakład na Dolnym Śląsku miał posłużyć do przeniesienia części produkcji z zakładu-matki z Plettenbergu i nawiązania współpracy z lokalnymi zakładami.
Schürholz Polska
Schürholz Polska
Schürholz Polska
Budowę zakładu o powierzchni 2,5 tys. m2  rozpoczęto na początku 2007 roku aby już po kilku miesiącach, na przełomie listopada i grudnia tego samego roku uruchomić produkcję pierwszych komponentów, na potrzeby fabryki w Plettenbergu. Początkowo zatrudnionych było 8 pracowników.

Nowe zamówienia, kolejne maszyny
Pierwszym zewnętrznym klientem dla dostawcy z Komornik stał się jeden z zakładów należących do niemieckiej grupy Brose. Produkcja opiera się na gięciu z blach elementu obudowy wentylatora chłodnicy, wraz z łączeniem blach przetłaczaniem (klinczowanie).

W październik 2007 roku przetransferowano do zakładu prasę o nacisku 180 t, co zwiększyło możliwości produkcyjne. - Początkowo wykonywaliśmy prace na potrzeby zakładu macierzystego w Niemczech - mówi Grzegorz Pagórski - ale stopniowo uzyskiwaliśmy zwolnienia produkcji w Polsce, dzięki czemu mogliśmy uruchomić bezpośrednie dostawy dla takich zakładów jak Keiper Polska w Świebodzinie - dodaje.

Pierwszy pełny rok działalności Schürholz Polska zakończyła wdrożeniem i certyfikowaniem systemu zarządzania jakością ISO 9001.

Na początku następnego roku w Komornikach miał miejsce kolejny transfer, który dotyczył prasy o nacisku 400 ton. Służy ona głównie do produkcji podkładek i części składowych do karoserii samochodów Dokonana rozbudowa możliwości produkcyjnych spowodowała, że ostatni 2010 rok wiązał się ze znaczącym rozwojem Schürholz Polska. - Podwoiliśmy produkcję a zatrudnienie wzrosło do 40 osób - mówi Grzegorz Pagórski.

Możliwości produkcyjne
Działalność Schurholz Polska obejmuje produkcję elementów tłoczonych i giętych oraz budowę zespołów i montaż podzespołów. Posiadane prasy postępowe (najdłuższe narzędzie ma ponad 1,1 m) pozwalają wyprodukować elementy zarówno ze stali jak i aluminium o grubości 0,09-6 mm.

Dostawca produkuje takie komponenty jak, np.:
 • zamki pokryw komory silnika i bagażnika,
 • elementy prowadnic foteli i szkieletów foteli samochodowych,
 • obudowy silników i wentylatorów.

Wytwarzane elementy można znaleźć m.in. w produkowanym w Poznaniu modelu Volkswagen Caddy.
Schürholz Polska Schürholz Polska Schürholz Polska
Ponadto firma produkuje różnego rodzaju komponenty niemotoryzacyjne jak np. podkładki dla sektora kolejowego czy uchwyty dla budownictwa.

Dzięki współpracy z innymi firmami, zamawiane komponenty mogą być pokrywane powłokami antykorozyjnymi (cynk, cynk-nikiel i KTL).

W zakładzie w Komornikach działa także mała narzędziownia, w której dokonywane są bieżące przeglądy i naprawy narzędzi. - Ponadto współpracujemy z kilkoma narzędziowniami, dzięki czemu - dodaje Grzegorz Pagórski - jesteśmy w stanie zrealizować kompleksowo zamówienie, zbudować narzędzie, od prototypu do elementu finalnego.

Ciągle do przodu
Po dobrym zeszłym roku firma planuje dalszy rozwój. Jeszcze w pierwszym półroczu 2011 roku park maszynowy ma wzbogacić się o kolejną 400-tonową prasę postępową. - Ma ona zdecydowanie większe możliwości - mówi dyrektor zakładu. - Jej stół roboczy ma wymiary 3100 x 1260 mm - dodaje. Nowotrasferowana prasa zostanie wykorzystania do produkcji m.in. nakrętek zbiorników paliwa i obudów wentylatorów.

Na 2012 rok planowane jest uruchomienie dostaw do kolejnych klientów. Nowa produkcja ma głównie elementy wytwarzane w technice klinczowania. Zakład jest również przygotowany pod rozbudowę - może zostać powiększony o około 700 m2.

Atutem zakładu jest młoda dynamiczna załoga. - Pracujemy standardowo na dwie zmiany ale gdy zachodzi potrzeba uruchamiany nocną zmian - mówi dyrektor Pagórski - W miarę wzrostu produkcji planujemy kolejne przyjęcia.

schuerholz_polska
 Schürholz Polska Sp. z o.o.
ul. Polna 17b, Komorniki
55-300 Środa Śląska
www.schuerholz-polska.com
kontakt: Grzegorz Pagórski (zarząd)
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.              
tel.:+48 509 088 608

Certyfikaty: ISO 9001:2000
Zatrudnienie: 40 osób (styczeń 2011)

Park maszynowy:
Prasy samopodawcze (180 t - 400 t)
Wykrawarki (2 szt.)
Tokarki (uniwersalne) (1 szt.)
Roboty spawalnicze (4 szt.)

Możliwości produkcyjne i usługowe:
Produkcja części tłoczonych;
 • tłoczenie,
 • zgrzewanie,
 • gięcie.
 • klinczowanie
 • obróbka plastyczna

Części mogą podlegać procesom:

 • spawania,
 • zgrzewania
 • montażu
Schürholz Polska Sp. z o.o.
ul. Polna 17b, Komorniki
55-300 Środa Śląska
www.schuerholz-polska.com
kontakt: Grzegorz Pagórski (zarząd)
.
tel.:+48 509 088 608

Certyfikaty: ISO 9001:2000
Zatrudnienie: 40 osób (styczeń 2011)

Park maszynowy:
Prasy samopodawcze (180 t - 400 t)
Wykrawarki (2 szt.)
Tokarki (uniwersalne) (1 szt.)
Roboty spawalnicze (4 szt.)
.
Możliwości produkcyjne i usługowe:
Produkcja części tłoczonych;
* tłoczenie,
* zgrzewanie,
* gięcie.
* klinczowanie
* obróbka plastyczna
.
Części mogą podlegać procesom:
- spawania,
- zgrzewania
- montażu