Banner
Banner
Banner
KSSE: I półrocze 2019 r. to 20 inwestycji za ponad 2,2 mld zł PDF Print E-mail
Written by KSSE   
Friday, 05 July 2019 09:08
ksse logo_1Od początku 2019 roku KSSE pozyskała 20 inwestycji wartych ponad 2,2 mld zł. Dzięki nim pracę w regionie znajdzie co najmniej 780 osób, a firmy te utrzymają dotychczasowe zatrudnienie na poziomie ponad 2,6 tys. pracowników.
 
Czytamy w wypowiedzi dr. Janusza Michałka, prezesa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

6 miesięcy 2019 r. to dla KSSE zrealizowanie co najmniej trzech dużych celów strategicznych: pozyskanie kluczowego inwestora dla Regionu, wzrost zainteresowania KSSE firm z sektora małych i średnich oraz większa reprezentacja w strefie polskich firm, które dotąd stanowiły 40 proc. wszystkich projektów inwestycyjnych w Katowickiej SSE.
 
KSSE Info_I_Polrocze_2019_Branże

- Pierwsze półrocze 2019 r. to rekordowe zainteresowanie KSSE polskich firm, które zainwestują łącznie ponad 310 mln zł. - oceniła prof. nadzw. dr hab. Barbara Piontek, zastępca prezesa KSSE.
 
- Rodzimi przedsiębiorcy zrealizują aż 70 proc. projektów pozyskanych przez KSSE w ciągu ostatnich 6 miesięcy, czyli aż 30 proc. więcej nich dotychczas - podkreśliła prof. B. Piontek. - Te polskie firmy zatrudnią ponad 100 nowych pracowników i utrzymają blisko 1,5 tys. stanowisk. To spektakularny wynik i efekt naszych działań na rzecz promocji nowych możliwości, jakie daje Polska Strefa Inwestycji w regionie -.
 
KSSE Info_I_Polrocze_2019_Polskie firmy

Pod względem wielkości zainwestowanego kapitału wiąż dominują firmy zagraniczne. I półrocze 2019 roku zdecydowanie należy do innowacyjnych inwestorów koreańskich. - Nowoczesne firmy, takie jak: KET Poland, SK Innovation (SK hi-tech battery materials Poland) i Foosung Poland zainwestują łącznie ponad 1,5 mld zł i zatrudnią tu co najmniej 600 nowych pracowników - poinformowała wiceszefowa KSSE. - Wśród naszych dużych inwestorów, pozyskaliśmy tego strategicznego dla regionu - przypomniał prezes Janusz Michałek. - Koreańska SK Innovation, zainwestuje pierwszy raz w Polsce i przeznaczy ponad 1 mld zł na budowę zakładu do produkcji separatorów baterii litowo–jonowych głównie dla elektromobilności. Przedsiębiorca planuje zatrudnić co najmniej 300 nowych pracowników do końca 2021 roku -.

KSSE znacznie zwiększyła też liczbę inwestycji realizowanych w strefie przez mikro, małe i średnie firmy, które w tym półroczu dominują. - MŚP zrealizują w naszej strefie aż 55 proc. projektów inwestycyjnych, m.in. w zakresie produkcji układów wydechowych do popularnych motocykli, rozbudowy parków maszynowych, czy nowych linii produkcyjnych np. dla branży meblowej - zaznaczył szef KSSE.  - Coraz aktywniej realizujemy projekty dla małych i średnich przedsiębiorstw, w tym m.in. autorski projekt Booster MŚP, czyli cykl spotkań B2B, one stop shop i partner link w jednym. Pozyskaliśmy kluczowego partnera do projektu nawiązując współpracę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, z którym wspólnie będziemy działać na rzecz wzrostu przedsiębiorczości MSP w regionie - zadeklarowała wiceprezes Barbara Piontek. 

Pierwsze półrocze 2019 to duża aktywność w KSSE firm z branży metalowej (25 proc.) i motoryzacyjnej (20 proc.). Inwestycje na terenie KSSE zrealizują też przedsiębiorcy z sektora maszynowego (10 proc.), elektrycznego (5 proc.) i elektronicznego (5 proc.), IT (5 proc.), a także meblarskiego (5 proc.), tworzyw sztucznych (5 proc.), tekstyliów (5 proc.), czy branży chemicznej (5 proc.), poligraficznej (5 proc.) oraz spożywczej (5 proc.).

W tym roku zainwestowali już: KET Poland, GAPPAG, Ekoinstal Holding, Protech, Cobex Polska, Elastomery AIB, Kirchhoff Polska, Clever Solutions Group, Zannini Poland, Sokpol, Aiut, JSW IT Systems, Foosung Poland, SK Innovation, Nestor Springs, PPHU Gelander, DOMINATOR Wojciech Wróbel, Zapamet, Hemarpol Trade i DHC Systems.

***

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. (KSSE) wydała dotychczas 590 zezwoleń i 31 decyzji o wsparciu w ramach nowych przepisów o Polskiej Strefie Inwestycji (od września 2018 r.). Na ich podstawie firmy działające w KSSE zainwestowały już ponad 36 mld zł i utworzyły ponad 80 tys. miejsc pracy.

W ramach Polskiej Strefy Inwestycji w ciągu 6 miesięcy 2019 roku KSSE wydała 20 decyzji o wsparciu nowych inwestycji wartych ponad 2,2 mld zł. Otrzymali je: KET Poland (firma z koreańskim kapitałem, zatrudni w Zabrzu 250 nowych pracowników i zainwestuje ponad 70 mln zł); GAPPAG (firma z polskim kapitałem, zatrudni w Częstochowie 5 nowych pracowników i zainwestuje 2,2 mln zł); Ekoinstal Holding (firma z polskim kapitałem, zatrudni w Świętochłowicach kilku nowych pracowników, utrzyma 120 dotychczasowych i zainwestuje 27 mln zł); Protech (firma z polskim kapitałem, zatrudniająca w Paniówce ok. 40 pracowników, zainwestuje blisko 600 tys. zł w rozbudowę parku maszynowego); Cobex Polska (firma z niemieckim kapitałem, zatrudni co najmniej 24 pracowników, utrzyma zatrudnienie na poziomie blisko 320 osób i zainwestuje 175 mln zł); Elastomery AIB (firma z polskim kapitałem, zainwestuje w Czerwionce-Leszczynach ponad 16 mln zł, zatrudni co najmniej 15 pracowników); Kirchhoff Polska (firma z niemieckim kapitałem, zainwestuje ponad 172 mln zł, zatrudni co najmniej 10 nowych pracowników i utrzyma 666 dotychczasowych stanowisk pracy); Clever Solutions Group (firma z polskim kapitałem, zainwestuje co najmniej 5 mln zł i zatrudni do co najmniej 5 nowych pracowników); Zannini Poland (firma z włoskim kapitałem, zainwestuje ponad 41 mln zł, zatrudni co najmniej 10 pracowników i utrzyma prawie 160 już istniejących stanowisk); Sokpol (firma z polskim kapitałem, zainwestuje co najmniej 124 mln zł, zatrudni co najmniej 15 nowych osób i utrzyma 314 aktualnych stanowisk); Aiut (firma z polskim kapitałem, zainwestuje ponad 67 mln zł, zatrudni 30 nowych osób i utrzyma dotychczasowe ponad 570 stanowisk); JSW IT Systems (firma z polskim kapitałem, zainwestuje w Jastrzębiu - Zdroju blisko 9,4 mln zł, zatrudni co najmniej 3 nowych osób i utrzyma 219 stanowisk); Foosung Poland (firma z koreańskim kapitałem, zainwestuje w Kędzierzynie-Koźlu 368 mln zł i zatrudni co najmniej 80 pracowników); SK Innovation (firma z koreańskim kapitałem, zainwestuje w Dąbrowie Górniczej ponad 1 mld zł i zatrudni co najmniej 300 pracowników); Nestor Springs (firma z polskim kapitałem, zainwestuje w Jaworznie 16 mln zł w produkcję formatek sprężynowych do materacy); PPHU Gelander (firma z polskim kapitałem, zainwestuje w Zabrzu, co najmniej 770 tys. zł, zatrudni co najmniej 2 nowych pracowników); Dominator Wojciech Wróbel (firma z polskim kapitałem, zainwestuje w Kaniowie, co najmniej 6,2 mln zł, zatrudni co najmniej 2 nowych pracowników i utrzyma 25 obecnych); Zapamet (firma z polskim kapitałem, zainwestuje w Rzuchowie, co najmniej 1,7 mln zł, zatrudni co najmniej 5 nowych pracowników i utrzyma 41 obecnych); Hemarpol Trade (firma z polskim kapitałem, zainwestuje w Kaletach, co najmniej 31,6 mln zł, zatrudni co najmniej 17 nowych pracowników i utrzyma 129 obecnych) i DHC Systems (firma z polskim kapitałem, zainwestuje w Rudzie Śląskiej, ponad 2,5 mln zł i zatrudni co najmniej 5 nowych pracowników.)