Banner
Banner
Banner
Porsche inwestuje w firmę Cetitec - specjalistę do spraw oprogramowania PDF Print E-mail
Written by Porsche   
Wednesday, 15 May 2019 09:31
porsche logoNowy partner w dziedzinie cyfrowych pojazdów: Porsche nabywa większościowy pakiet w firmie Cetitec z siedzibą w Pforzheim.
 
To odpowiedź producenta sportowych aut z Zuffenhausen na nieustannie rosnące znaczenie i postępującą złożoność samochodowego oprogramowania oraz elektroniki.
 
S19 2034_fine

- W przyszłości nasi klienci będą oczekiwać w swoim samochodzie takich aktualizacji oprogramowania, jakie znają dziś ze swojego smartfona - mówi Michael Steiner, członek zarządu Porsche AG ds. badań i rozwoju. - Połączenie samochodu z otoczeniem, domową bazą oraz innymi pojazdami stanie się standardem, a głównym czynnikiem decydującym o konkurencyjności będzie zdolność do szybkiego wprowadzania na rynek nowych funkcji i usług - dlatego potrzebujemy aktualnych architektur oprogramowania oraz odpowiednich rozwiązań. Właśnie to sprawia, że Cetitec jest dla nas właściwym partnerem - dodaje Steiner.

W 2012 r. Cetitec został wydzielony ze spółki K2L GmbH. Obecnie zatrudnia około 100 pracowników. Firma specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania dla rozwiązań platformowych w sektorze motoryzacyjnym. Porsche i Cetitec współpracują ze sobą już od dawna. Teraz, aby zabezpieczyć perspektywy cyfrowej infrastruktury pojazdów Porsche na przyszłość, producent sportowych samochodów nabywa strategiczne udziały w firmie. W ten sposób rozszerza swoje doświadczenie i wiedzę w środowisku programistycznym. Cetitec będzie nadal działać na rynku jako niezależny dostawca, bazując na swoich kompetencjach i produktach.

- Nabywając udziały w naszej firmie, Porsche daje nam możliwość lepszego zrozumienia wymagań producentów samochodów, a tym samym - dalszego rozwoju innowacyjnych produktów z zakresu oprogramowania. Dzięki temu możemy poszerzyć naszą ofertę i zaoferować dodatkowe rozwiązania programistyczne zaprojektowane specjalnie dla sektora motoryzacyjnego - mówi Thomas Keicher, partner zarządzający w firmie Cetitec. - Perspektywa tworzenia naszych produktów wspólnie z Porsche, z myślą o nowych koncepcjach pojazdów, otwiera przed nami ogromny potencjał wzrostu, a jednocześnie chroni miejsca pracy w Cetitecu - mówi Keicher.
 
S19 2033_fine

Głównym czynnikiem sukcesu w Porsche, jeśli chodzi o spełnianie obecnych i przyszłych wymagań klientów w sektorze motoryzacyjnym, jest nowa, kompleksowa architektura elektroniki typu end-to-end (z ang. koniec-koniec), opracowana w ramach inicjatywy Volkswagen Group w dziedzinie elektroniki - „E³”. Wiąże się z tym nowoczesna, wydajna architektura oprogramowania, umożliwiająca szybkie reagowanie na wymogi rynkowe oraz efektywny rozwój funkcji i usług. W ten sposób Porsche w dalszym stopniu zwiększa swoją integrację pionową w zakresie rozwoju oprogramowania. Obecnie producent sportowych aut ze Stuttgartu opracowuje swój pierwszy pojazd oparty na nowej architekturze elektronicznej, której wejście do użytku zaplanowano na 2022 r.

Nabycie udziałów w firmie Cetitec podlega jeszcze zatwierdzeniu przez niemiecki Federalny Urząd Kartelowy.