Banner
Banner
Banner
UOKiK: kampania naprawcza samochodów marki Mercedes PDF Print E-mail
Written by UOKiK   
Monday, 13 May 2019 16:49
uokik_new_logo Przedsiębiorca Mercedes-Benz Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie, powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w samochodach marki Mercedes,   pojawiła się awaria.
 
W samochodach marki Mercedes, Typ 205 (C-klasa),  dostępna w oprogramowaniu ESP funkcja sterowania spoczynkiem BUS nie odpowiada specyfikacji. Jeśli kluczyk zapłonu zostanie wyjęty i pasażerowie opuszczą pojazd, zgodnie ze specyfikacją nastąpi uruchomienie funkcji spoczynku BUS ESP. Jeśli sygnał przerywa ten proces w trakcie inicjowania spoczynku BUS, w niektórych przypadkach moduł sterujący ESP może nie zostać ponownie uruchomiony zgodnie z jego przeznaczeniem. W takim przypadku światła stop mogą zostać włączone na stałe, a w zestawie wskaźników może zostać wyświetlony komunikat ostrzegawczy o usterce świateł hamowania. Ponadto funkcja ESP może zostać dezaktywowana; hamulec pomocniczy nie będzie mógł już wtedy zostać przesunięty z bieżącej pozycji. Hamulec pomocniczy zostaje automatycznie uruchomiony po zakończeniu procesu parkowania i otworzeniu drzwi. W razie wystąpienia opisanej usterki modułu sterującego ESP kontynuowanie jazdy może nie być możliwe. Jeżeli hamulec pomocniczy zostanie zdezaktywowany przez klienta podczas opuszczania pojazdu wbrew instrukcjom dotyczącym jego zabezpieczenia przed stoczeniem, pojazd może się dalej przesuwać. Funkcja ESP może być wtedy niedostępna.

Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest łącznie 691 pojazdów.

Właściciele samochodów zostaną poinformowani o prowadzonej kampanii i konieczności zgłoszenia się do punktu serwisowego, w celu aktualizacji oprogramowania ESP.