Banner
Banner
Banner
Porsche: uruchomiono dwie elektrociepłownie w Zuffenhausen PDF Print E-mail
Written by Porsche   
Thursday, 09 May 2019 14:30
porsche logoPorsche uruchomiła dwie nowe elektrociepłownie kogeneracyjne na terenie zakładów w Stuttgarcie-Zuffenhausen. Pozwoli to wzmocnić ich przyjazny dla środowiska miks energetyczny.
 
Elektrociepłownie, z których każda ma moc około 2 megawatów, są zasilane wyłącznie biogazem i pozostałościami wytwarzanymi z odpadów organicznych.
 
S19 1840_fine

W przeciwieństwie do konwencjonalnych elektrowni zakłady kogeneracyjne służą do równoległego wytwarzania energii i ciepła. Nie emitują ciepła wytwarzanego w ramach produkcji energii do środowiska, ale wykorzystują je do ogrzewania. Ich wydajność można zmaksymalizować, lokalizując je w pobliżu miejsca, w którym ciepło jest stale potrzebne - np. w pobliżu lakierni, wanien zanurzeniowych i sekcji suszenia, gdzie potrzeba równomiernego dopływu ciepła procesowego. Około 90 proc. generowanego ciepła zostanie wykorzystane do ogrzewania i dostarczania ciepłej wody do biur oraz budynków produkcyjnych w fabryce Porsche w Zuffenhausen, w której pracuje blisko 12 tysięcy osób. - Całkowita sprawność nowych elektrociepłowni kogeneracyjnych przekracza 83% - wyjaśnia Stephan Hartmann, pracownik działu zarządzania środowiskiem i energią w Porsche.
 
S19 1841_fine

Dwie nowe elektrociepłownie kogeneracyjne uzupełnią istniejące już rozwiązania w zakresie wytwarzania energii elektrycznej i ciepła na terenie zakładów w postaci dwóch elektrowni gazowych. Również one zostaną przestawione na zasilanie biogazem. Ponadto, Porsche jest na dobrej drodze do wykorzystania w Zuffenhausen bioenergii z miejskiego zakładu przetwarzania odpadów organicznych - nastąpi to, gdy tylko Stuttgart odda go do użytku (2021 r.).

Rozbudowa elektrociepłowni kogeneracyjnych w fabryce producenta w Zuffenhausen zbiega się z przygotowaniami do produkcji modelu Taycan - pierwszego w pełni elektrycznego Porsche. Czterodrzwiowy samochód sportowy zostanie wprowadzony na rynek pod koniec 2019 r. i będzie wytwarzany w zakładach w Zuffenhausen w ramach procesu neutralnego pod względem emisji CO2. - Naszym celem nie jest wyłącznie wyprodukowanie neutralnego pod względem emisji CO2, bezemisyjnego samochodu, ale przede wszystkim dopilnowanie, żeby w ogóle nie pozostawiać śladu ekologicznego. W tym celu realizujemy wizję »fabryki o zerowym wpływie na środowisko«. Nowe elektrociepłownie kogeneracyjne są istotnym krokiem we właściwym kierunku - mówi Albrecht Reimold, członek zarządu Porsche ds. produkcji i logistyki.