Banner
Banner
Banner
FCA i HARMAN (Samsung) i Google Technologies podejmą współpracę PDF Print E-mail
Written by FCA   
Thursday, 09 May 2019 09:35
fca logo Fiat Chrysler Automobiles ogłosiła 30 kwietnia 2019 roku, że wykorzysta technologie HARMAN (Samsung) i Google do stworzenia nowego „ekosystemu".
 
System ten podniesie jakość usług połączonych dla właścicieli pojazdów FCA na całym świecie.

W wariancie zewnętrznym (off-board) system będzie szybko i bezpiecznie zarządzać danymi pojazdu oraz danymi dodatkowymi przy użyciu architektury opartej na platformie w chmurze HARMAN Ignite.  System da właścicielom pojazdów większą wygodę obsługi, przewidując ich potrzeby w zakresie konserwacji, lokalizując stacje paliw i ładowarki, odbierając komunikaty o ruchu drogowym i oferty restauracji oraz, po naciśnięciu przycisku, bezpośrednio łącząc z centrami pomocy. Pojazdy będą również mogły otrzymywać aktualizacje oprogramowania w trybie over-the-air (OTA), dostarczając kierowcom najnowszych funkcji i aplikacji.

Globalna platforma będzie oferować użytkownikom łączność 4G i wspierać przejście do 5G, otrzyma homologację dla wszystkich regionów i będzie obsługiwana przez każdego operatora na świecie.  System w wariancie off-board ma również możliwość interakcji z infrastrukturą inteligentnych miast przyszłości oraz urządzeniami domowymi za pośrednictwem platformy „Smart Things" Samsunga.
Oprócz właścicieli pojazdów z funkcji oferowanych przez nową łączność opartą na chmurze skorzystają także dealerzy, operatorzy flot i dostawcy usług.

W wariancie on-board nowy system będzie działać z Androidem, tworząc stabilne, sprawdzone i intuicyjne środowisko oparte na aplikacjach, z dostępem do najnowszych treści dzięki aktualizacjom OTA, szybkimi interakcjami oraz bezproblemową łącznością bezprzewodową z urządzeniami mobilnymi użytkownika. Niezawodny i bezpieczny system będzie oferować właścicielom nieprzerwany dostęp do innowacji i aktualizacji poprzez wbudowaną sieć komórkową, zapewniając nowe możliwości związane z autonomiczną jazdą, elektryfikacją samochodów i usługami połączonymi.

Ten połączony ekosystem zapewni optymalne środowisko techniczne dla elektrycznych pojazdów FCA, w tym zastosowania takie jak zdalne zarządzanie bateriami, inteligentny nawigator samochodowy czy technologia vehicle-to-grid („pojazd do sieci").  Będzie on również oferować szereg usług mobilnych FCA, w tym funkcje takie jak opłata za przejechane kilometry, ubezpieczenie pojazdu zależne od sposobu użytkowania, krótko-, średnio- i długoterminowy wynajem pojazdów oraz rozwiązania typu peer-to-peer, w tym system U-Go wprowadzony niedawno w Europie przez Leasys.
 
Najważniejsze elementy systemu zaczną być wdrażane etapami w różnych regionach świata w drugiej połowie 2019 r., a wszystkie nowe pojazdy FCA mają zostać do niego przyłączone do 2022 r.

- Nawiązując współpracę z liderami branży, takimi jak Samsung i Google, skutecznie i odpowiedzialnie wykorzystujemy kapitał po to, by zaoferować klientom na całym świecie zaawansowane rozwiązania technologiczne - powiedział Harald Wester, dyrektor techniczny FCA - W ramach współpracy z HARMAN - Samsung i Google opracowaliśmy elastyczny, łatwy w użyciu i połączony ekosystem, który nie tylko wykorzystuje współczesne technologie, ale jest też gotowy do obsługi innowacji, które pojawią się w przyszłości -.

- HARMAN Ignite oraz nasza wielokrotnie nagradzana technologia OTA będą stanowić niezbędny element przyszłych rozwiązań przeznaczonych dla połączonych samochodów. Dlatego cieszymy się, że możemy wraz z FCA pracować nad budowaniem ich globalnego ekosystemu. Dzięki tym nowym technologiom HARMAN i Samsung mogą zaoferować niezrównany poziom zindywidualizowanych i spersonalizowanych usług z korzyścią dla producentów OEM, takich jak FCA, konsumentów oraz firm z rozwijającej się branży wynajmu pojazdów - powiedział Dinesh Paliwal, prezes i dyrektor generalny HARMAN.

- W dzisiejszych czasach wrażenia związane z jazdą samochodem muszą uwzględniać bezproblemową łączność i dostęp do treści cyfrowych, jak również zintegrowane, a jednocześnie znane już funkcjonalności dla klientów będących stale w podróży - powiedział Patrick Brady, wiceprezes ds. technicznych w firmie Google - Cieszymy się, że system informacyjno-rozrywkowy FCA będzie działać w oparciu o Androida, zapewniając kierowcom niezawodne i kompleksowe środowisko pracy z aplikacjami i różnego rodzaju treścią -.