Banner
Banner
Banner
Zakończono postępowanie przeciwko Porsche AG PDF Print E-mail
Written by Porsche   
Wednesday, 08 May 2019 14:34
porsche logoProkuratura w Stuttgarcie wydała wezwanie do zapłaty grzywny przez Porsche AG zgodnie z art. 30 (1), 130 (1) niemieckiego kodeksu wykroczeń w związku z odstępstwami od wymogów regulacyjnych określonych pojazdów Porsche.
 
Wezwanie do zapłaty grzywny w pełni kończy postępowanie w związku z naruszeniem prawa administracyjnego prokuratury w Stuttgarcie przeciwko Porsche AG.

Wezwanie przewiduje grzywnę w łącznej wysokości 535 mln euro i obejmuje karę w wysokości 4 mln euro za wynikające z zaniedbań naruszenie obowiązków przez Porsche AG oraz opłatę z tytułu korzyści ekonomicznych w wysokości 531 mln euro. Wysokość opłaty w dużej mierze jest uzależniona od rentowności firmy.

Zgodnie z wynikami dochodzenia prokuratury w Stuttgarcie zaniedbania, które doprowadziły do naruszenia obowiązków nadzorczych, wystąpiły w departamencie działu projektowego kilka poziomów poniżej zarządu, w badaniach pojazdów dotyczących emisji spalin i związanych z ich zgodnością z przepisami. Według prokuratury w Stuttgarcie naruszenia obowiązków nadzorczych przyczyniły się do częściowych niezgodności pojazdów Porsche z wymogami regulacyjnymi w okresie od 2009 r.

Porsche AG nie wniosło odwołania od wezwania do zapłaty grzywny za spowodowane zaniedbaniem naruszenie obowiązku. Tym samym postępowanie przeciwko Porsche AG zostało zakończone.

Na poziomie Grupy Volkswagen już w I kwartale 2019 r. utworzono rezerwę na potencjalne ryzyko zobowiązań płatniczych z tytułu grzywny. Porsche AG uwzględni finansowy wpływ wezwania w drugim kwartale roku.

Porsche AG nigdy nie projektowało i nie produkowało silników Diesla. Zakończenie postępowania jest kolejnym ważnym krokiem w kierunku zamknięcia kwestii jednostek wysokoprężnych. Jesienią 2018 r. Porsche ogłosiło całkowite wycofanie się z oferowania silników Diesla; producent w pełni koncentruje się na rozwoju najnowocześniejszych jednostek benzynowych, wysokowydajnych napędów hybrydowych oraz mobilności elektrycznej.