Reklama
Reklama
Reklama
Audi: druk 3D na potrzeby procesu produkcyjnego PDF Drukuj Email
Źródło: Audi   
10/04/2019 09:04
audi logo
Audi intensyfikuje wykorzystanie drukarek 3D w procesie produkcyjnym. Zaprojektowane na zamówienie i lokalnie drukowane narzędzia pomocnicze z drukarek 3D wspomagają pracowników linii produkcyjnych. W przyszłości za wdrożenie tej metody w zakładzie Audi w Neckarsulm, odpowiedzialny będzie specjalny dział.
 
A193768 large_b

Zespół ekspertów z centrum wdrożeń i analiz ma w zakładzie ręcznego montażu modelu R8 w Bölllinger Höfe ugruntowaną pozycję. Zespół skupia się na polimerowym druku 3D. W ścisłej współpracy z kolegami z linii montażowej, eksperci opracowują pomysły na nowe albo na zoptymalizowane narzędzia. Team, którym zarządza Waldemar Hirsch, projektuje na miejscu narzędzia, a następnie drukuje je w drukarce 3D. Podczas tygodniowych warsztatów, które miały miejsce w grudniu ubiegłego roku, zespół przetestował wykorzystywanie w ten sposób wytworzonych narzędzi w procesie seryjnej produkcji w fabryce. Specjaliści zidentyfikowali kilkaset zastosowań, w których drukowane narzędzia pozwalają na znaczne oszczędności.

- Tworząc osobny dział zajmujący się rozwojem technologii druku 3D, profesjonalizujemy ten projekt. W przyszłości jeszcze więcej pracowników będzie mogło korzystać z doświadczeń tego zespołu i ze specjalnie dla nich tworzonych narzędzi - mówi Helmut Stettner, dyrektor fabryki w Neckarsulm. Audi wykorzystuje ten projekt również do aktywnego stymulowania zmian kulturowych. Osoby zatrudnione na linii produkcyjnej są bezpośrednio zaangażowane w proces opracowywania narzędzi drukowanych w drukarkach 3D.

Waldemar Hirsch najwyższy priorytet nadaje kwestii skupienia się na pracownikach i na ich potrzebach. - Przy projektowaniu prototypu niezmiernie ważnym jest spełnienie życzeń naszych kolegów - podkreśla. - Naszym celem jest jak najszybsze dostarczenie osobom zatrudnionym w Audi odpowiednich, wydrukowanych w drukarkach 3D narzędzi i wsparcie ich w ten sposób w ich codziennej pracy -.

Cały proces to kolejna cegiełka w cyfrowej transformacji firmy. Dla Audi oznacza to niezmiernie ważny krok na drodze przekształcenia produkcji w nowoczesną, inteligentną fabrykę - smart factory. Zastosowanie futurystycznej technologii zwiększa elastyczność i wydajność, a także umożliwia - zgodnie z sugestiami pracowników - dostosowanie produktów do potrzeb klienta. - Decyzja o utworzeniu nowego działu wspiera tworzenie sieci łączącej różne fabryki. Docelowo, z fachowej wiedzy wytworzonej w Neckarsulm korzystać będzie cała Grupa Volkswagen - podsumowuje Helmut Stettner.