Reklama
Reklama
Reklama
Kitron inwestuje w Grudziądzu PDF Drukuj Email
Źródło: UM Grudziądz   
07/03/2019 14:31
sseNorweska Grupa Kitron wybuduje nową fabrykę przy ul. Droga Kurpiowska w Grudziądzu. Pozwolenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na prowadzenie działalności  odebrali dziś przedstawiciele inwestora  w Urzędzie Miejskim.

W wydarzeniu udział wzięli m.in. Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski, Prezes Zarządu PSSE Przemysław Sztandera, Prezes Grudziądzkiego Parku Przemysłowego Joanna John-Błażyńska, Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Józef Ramlau, Członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego Sławomir Kopyść oraz członek Zarządu Grupy Kitron Mindaugas Sestokas. Ponadto wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele: Rady Miejskiej Grudziądza, Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Powiatowego Urzędu Pracy, szkół oraz grudziądzkich firm działających na terenie „Podstrefy Grudziądz”.

- To dla nas wyjątkowy dzień, bowiem oficjalnie możemy powitać w gronie grudziądzkich inwestorów Grupę Kitron. Cieszę się, że firma będąca liderem w produkcji komponentów elektronicznych w Skandynawii zdecydowała się na wybudowanie kolejnej fabryki w naszym mieście. Wierzę, że dzięki tej inwestycji zyskamy nie tylko nowe miejsca pracy, ale również Grudziądz zacznie być postrzegany, jako miasto które daje szansę rozwoju zawodowego - mówi Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.
 
df068e21d119d78fa1ee0168b5522f32
 
Grupa Kitron prowadzi działalność od 1962 r. Spółka matka znajduje się w Norwegii, a poza tym funkcjonują fabryki w: Szwecji, Chinach, USA, Niemczech i na Litwie. Kluczowymi odbiorcami Grupy są: Husqvarna, Kongsberg, Lockheed Martin, GE, SAAB, Kollmorgen, Bombardier, Volvo, Lely, ABB, Infinera, Maquet.

- W grudniu 2018 r. zakupiono nieruchomość pod nowe obiekty przy ul. Droga Kurpiowska o powierzchni ok. 3,5 ha. Pozwolenie na budowę hali produkcyjno-magazynowej wraz z zapleczem socjalno-biurowym o łącznej powierzchni ok. 8 tys. m2 uprawomocniło się 6 lutego br. i w tym samym miesiącu rozpoczęła się budowa - powiedziała Prezes GPP Joanna John-Błażyńska.

Spółka, która będzie funkcjonować w naszym mieście nazywa się - Irituia Sp.z o.o. i wchodzi w skład Grupy Kitron.  W nowej fabryce zostanie uruchomiona produkcja głównie elementów średniej i dużej objętości ze zintegrowaną automatyką i robotami. Ponadto planowane jest świadczenie usług technicznych w zakresie prototypowania i rozwoju testów.

- Dzisiejsze spotkanie jest dla wielu osób zwieńczeniem wielomiesięcznych negocjacji. Dzięki wysiłkom, które podejmowaliśmy otwierają się nowe możliwości zarówno dla nas, czyli inwestora, ale również dla miasta oraz wielu firm i podmiotów, które będą z nami współpracować przy realizacji kolejnych etapów inwestycji i po uruchomieniu produkcji - dodał  członek Zarządu Grupy Kitron Mindaugas Sestokas.

Zakończenie budowy planowane jest we wrześniu br., a rozpoczęcie produkcji w październiku. Inwestor zapowiada zatrudnienie na poziomie 190 osób i deklaruje także, że w ciągu najbliższych 6 lat poniesie nakłady w wysokości 65 mln zł.

- Zaangażowanie kolejnego poważnego inwestora to dowód, że prowadzona od lat przez samorząd województwa polityka otwarcia na biznes i wspierania przygotowania terenów pod inwestycje biznesowe jest trafna i przynosi rezultaty. Wiadomo, że biznes przyciąga biznes. Decyzja o powstaniu tego zakładu to dobra wiadomość dla gospodarki regionu i dla rynku pracy - podkreśla Członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego Sławomir Kopyść.

Inwestycja w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej umożliwi inwestorowi skorzystanie ze zwolnienia z podatku dochodowego do 2026 r.  Strefa zapewni także firmie kompleksowe wsparcie w czasie całego procesu inwestycji.

- Cieszy nas, że międzynarodowy koncern o ugruntowanej pozycji na globalnym rynku zaufał nam i zdecydował się ulokować swoją inwestycję właśnie w naszej strefie. To kolejny inwestor dla Województwa Kujawsko-pomorskiego, w którym koncentrujemy naszą aktywność. Coraz wyższa atrakcyjność inwestycyjna regionu przekłada się jego rozwój ekonomiczny i na nowe miejsce pracy - mówi prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Przemysław Sztandera.

Obecnie w Województwie Kujawsko-Pomorskim działalność prowadzi 49 inwestorów pozyskanych przez PSSE. Realizują projekty inwestycyjne za blisko 6 mld zł i zatrudniają 9 tys. pracowników.