Reklama
Reklama
Reklama
BASF i Nornickel łączą siły, aby zaopatrywać rynek materiałów do produkcji akumulatorów PDF Drukuj Email
Źródło: BASF   
31/10/2018 13:20
basf logo blue newFirma BASF postanowiła zbudować swój pierwszy zakład wytwarzający materiały do produkcji akumulatorów przeznaczonych na europejski rynek motoryzacyjny.

Fabryka powstanie w fińskiej miejscowości Harjavalta, w sąsiedztwie rafinerii niklu i kobaltu należącej do Norilsk Nickel (Nornickel).

Projekt stanowi część ogłoszonego w zeszłym roku wieloetapowego planu inwestycyjnego BASF o wartości 400 mln euro i jest rozwinięciem działalności w zakresie produkcji akumulatorów uruchomionej w Harjavalta w 2018 r. Rozpoczęcie produkcji zaplanowano na koniec 2020 r. Rocznie zakład BASF będzie dostarczać materiały do produkcji akumulatorów do około 300 tysięcy samochodów elektrycznych. Nowa fabryka w Harjavalta będzie wykorzystywać energię z miejscowych źródeł odnawialnych, w tym z hydroelektrowni, farm wiatrowych oraz biomasy.

BASF i Nornickel podpisały także długoterminową, uwarunkowaną potrzebami rynku, umowę na dostawę niklu i kobaltu z rafinerii metalu należącej do Nornickel. Umowa gwarantuje stabilne źródło zaopatrzenia w lokalnie pozyskiwane surowce służące do produkcji akumulatorów w Europie.

Inwestycja BASF w nowy zakład w Finlandii wpisuje się w plan Komisji Europejskiej zakładający utworzenie łańcucha wartości w zakresie produkcji akumulatorów w Europie. BASF rozważa dodatkowe lokalizacje w Europie pod kątem budowy nowych zakładów wytwarzających materiały do produkcji akumulatorów.

„Inwestycja w Harjavalta zapewni obecność firmy BASF we wszystkich znaczących regionach i wesprze szybko rozwijający się rynek samochodów elektrycznych dzięki lokalnej produkcji i zbliżeniu się do klienta” - powiedział Kenneth Lane, prezes działu katalizatorów w BASF. „Dzięki naszej współpracy z Nornickel możemy stworzyć stabilną platformę zespalającą wysiłki czołowych dostawców surowców oraz podmiotów zajmujących się rozwojem technologii i produkcją materiałów do akumulatorów”.

„Sąsiedztwo nowego zakładu BASF i rafinerii metali Nornickel zapewni świetny dostęp do lokalnego źródła niklu i kobaltu” — zaznaczył Jeffrey Lou, starszy wiceprezes działu materiałów do produkcji akumulatorów w BASF. „Nasze materiały katodowe o wysokiej zawartości niklu to kluczowy czynnik pozwalający zaoferować naszym klientom większą gęstość energii i zasięg pojazdu. Dzięki zakładowi światowej klasy BASF będzie w stanie wspierać europejskie strategie rozwoju e-mobilności kluczowych producentów i dostawców ogniw poprzez stabilność dostaw i ścisłą współpracę”.

Siergiej Batekin, starszy wiceprezes ds. sprzedaży, zaopatrzenia i innowacji w Nornickel, potwierdził: „Cieszymy się z poszerzenia współpracy z firmą BASF, która należy do grona naszych długofalowych strategicznych partnerów. Porozumienie jest ważnym elementem szerszej strategii przedsiębiorstwa Nornickel, zakładającej zwiększenie jego udziału na globalnym rynku materiałów do produkcji akumulatorów oraz nawiązanie długofalowej współpracy z czołowymi producentami materiałów katodowych”.

Batekin dodał: „Wierzymy, że samochody elektryczne mogą w dużym stopniu wpłynąć na globalną branżę niklu. Nornickel, jako największy światowy dostawca rafinowanych produktów niklowych, jest w wyjątkowym położeniu, pozwalającym na wspieranie tej przemiany. Jesteśmy bardzo dumni z faktu, że nasza firma może istotnie przyczyniać się do rozwoju ekologicznej gospodarki w Europie i innych częściach świata. Nornickel podtrzymuje zarówno mocne zaangażowanie w zrównoważony długofalowy rozwój swojej bazy zasobów, jak i zamiar odpowiedzialnego uczestnictwa w globalnym łańcuchu dostaw”.