Reklama
Reklama
Reklama
Jak rekrutować inżynierów na coraz trudniejszym rynku pracy? PDF Drukuj Email
Źródło: Inzynierowie.com (Krzysztof Maciej Kazoń)   
09/05/2018 11:18
asr logo2Rekrutowanie kadry inżynierskiej nigdy nie było proste, jednak dziś stało się trudniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Deficyt wykwalifikowanych kandydatów do pracy osiąga nienotowaną dotąd skalę i ma realny wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstw.

Według badania Grant Thorton, już 60 proc. średnich i dużych firm w Polsce deklaruje, że ma „duży” bądź „bardzo duży” problem z rekrutacją pracowników. Rynek pracy przesycony jest ofertami. Wakatów przybywa, a zapotrzebowanie na nowych pracowników ciągle rośnie.

Trudna sytuacja na rynku pracy jest spowodowana wieloma czynnikami. Branża motoryzacyjna jest w fazie intensywnego rozwoju. Powstają nowe fabryki, a w nich nowe miejsca pracy. Jednocześnie duże zapotrzebowanie na wykwalifikowane kadry inżynierskie nie spotyka się z osiągnięciami sektora edukacji. Nadal zbyt mało osób podejmuje studia na kierunkach technicznych. Studenci zbyt często przerywają edukację na długo przed uzyskaniem odpowiednich kwalifikacji do podjęcia pracy w zawodzie. Jednocześnie współpraca ośrodków naukowych z biznesem pozostawia wiele do życzenia, przez co absolwenci nie mają okazji zdobyć umiejętności kluczowych dla przedsiębiorstw i tym samym nie spełniają oczekiwań pracodawców.

Dane demograficzne nie rokują poprawy sytuacji. W związku z postępującym starzeniem się społeczeństwa, wykwalifikowani pracownicy odchodzą z rynku pracy i nie ma kim ich zastępować. Obniżenie wieku emerytalnego nasili to zjawisko w najbliższych latach. Utrudnione jest także pozyskiwanie pracowników z zagranicy. Kraje zachodnie, w szczególności Niemcy, same chętnie posiłkują się pracownikami z Polski. Za wschodnią granicą natomiast brakuje kandydatów posiadających odpowiednie kwalifikacje inżynierskie.

Wobec dużego wyboru ofert pracy zmieniło się również nastawienie kandydatów. Perspektywy atrakcyjnego zatrudnienia są lepsze niż kiedykolwiek. Kandydaci, którzy posiedli poszukiwane kwalifikacje czują się pewnie: przebierają w ofertach, nie przychodzą na spotkania, stawiają nieadekwatne wymagania płacowe i pozapłacowe. Na etapie rekrutacji bywają roszczeniowi i aroganccy. Jeśli zostają przyjęci są mniej lojalni i współpracujący.

Na takim rynku pracy rekrutacja jest procesem długim i kosztownym. Zdarza się, że dział HR przez wiele miesięcy bezskutecznie poszukuje odpowiedniego kandydata. Po kolejnych bezowocnych próbach nierzadko zapada decyzja o nawiązaniu współpracy z agencją rekrutacyjną.

Zlecenie prowadzenia rekrutacji zewnętrznej firmie może być strategicznym ruchem pozwalającym długofalowo zapobiegać problemom z pozyskaniem wykwalifikowanej kadry inżynierskiej. Jednak wybór niewłaściwego partnera może przysporzyć firmie więcej kłopotów niż korzyści. Nietrafiona decyzja rekrutacyjna rodzi problemy zarówno dla pracodawcy jak i kandydata.

Chcesz przeczytać cały artykuł? Czytaj w AutomotiveSuppliers.pl review Nr 1/2018


Normal 0 21 MicrosoftInternetExplorer4

Mamy nadzieję, że nasze dwudniowe wydarzenie będzie dla Państwa dobrą okazją do poznania ciekawych rozwiązań, stosowanych przez uznane firmy jak również do wymiany opinii w gronie przedstawicieli branży.

·

·