Reklama
Reklama
Reklama
Stacje szybkiego ładowania o mocy 450kW dla autobusów elektrycznych w Goeteborgu PDF Drukuj Email
Źródło: ABB   
06/12/2017 13:23
Spółka Göteborg Energi zamówiła dwie szybkie ładowarki ABB OppCharge o mocy 450 kW, które usprawnią działanie przegubowych autobusów elektrycznych w Goeteborgu.

ABB, światowy lider w zakresie rozwiązań do ładowania pojazdów elektrycznych, we współpracy z Volvo Buses, Västtrafik i Göteborg Energi rozpoczęła projekt wdrażania systemu Opportunity Charging (OppCharge) 450kW w Goeteborgu. Dwie szybkie stacje do ładowania zostaną dostarczone na wiosnę 2018 roku i zainstalowane przy szpitalu uniwersyteckim Sahlgrenska oraz na placu Eriksberg. System ma funkcjonować na linii autobusowej nr 16, na której jeździć będą dwa prototypowe elektryczne autobusy przegubowe o dużej pojemności, wyprodukowane przez Volvo.

Zamówienie zostało złożone po udanym, trwającym dwa lata okresie próbnym. W tym czasie, w ramach przedsięwzięcia o nazwie ElectriCity, 10 autobusów z napędem elektrycznym lub częściowo zelektryfikowanych, kursowało na linii numer 55.

- Zależy nam na tym, aby Goeteborg miał szeroki dostęp do rozwiązań z zakresu ładowania pojazdów elektrycznych, zarówno jeśli chodzi o samochody pasażerskie EV, jak i miejską sieć transportu publicznego - wyjaśnia Lotta Brändström, dyrektor generalna Göteborg Energi. - Transformacja sektora transportu to jedno z naszych największych wyzwań. Ten proces będzie wymagać połączenia wielu różnych rozwiązań.

W czerwcu 2018 roku, w trakcie Volvo Ocean Race w Göteborgu – jednej z największych imprez żeglarskich na świecie - dwa elektryczne autobusy przegubowe będą jeżdżącą reklamą najnowszej technologii. Po zakończeniu wydarzenia oba prototypy rozpoczną kursowanie na linii 16, która zostanie wyposażona w infrastrukturę do ładowania oraz odpowiednie przystanki autobusowe.

Fakt, że te stacje ładowania działają tak szybko, ma zasadnicze znaczenie dla utrzymania natężenia ruchu i zwiększenia przepustowości sieci transportu - uważa Fredrik Persson, kierownik projektu w Göteborg Energi. – Wysoka sprawność nowych stacji ABB w połączeniu z ich odpowiednimi cechami użytkowymi są w tym przypadku kluczowe.

ABB znajduje się w czołówce producentów rozwiązań do ładowania, oferujących zrównoważoną mobilność na najwyższym poziomie. Frank Muehlon, dyrektor biznesu infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych w ABB, dodaje: „Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z Volvo, Västtrafik i Göteborg Energi przy tworzeniu tego wydajnego rozwiązania, z którego będą korzystać mieszkańcy miasta. Od 2014 roku ABB i Volvo pracują ramię w ramię nad rozwojem rozwiązań dla autobusów z napędem elektrycznym w Goeteborgu, które zagwarantują lepszą, zrównoważoną mobilność”.

Stacje do ładowania są częścią ABB AbilityTM – oferty cyfrowych rozwiązań, które dzięki wykorzystaniu technologii chmury obliczeniowej umożliwiają zdalną diagnostykę i zarządzanie, co w przypadku infrastruktury dla autobusów podnosi poziom niezawodności i wydajności.

ABB dostarcza rozwiązania ładowania w obszarze e-mobility od 2010 roku. Na całym świecie firma sprzedała już ponad 6000, wykorzystujących technologię chmury obliczeniowej, stacji szybkiego ładowania prądem stałym dla elektrycznych samochodów osobowych i pojazdów wykorzystywanych komercyjnie do transportu drogowego. Tylko w ciągu ostatniego roku ABB zainstalowała systemy OppCharge w Kanadzie, Luksemburgu, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Francji i Belgii, umożliwiając ładowanie wielu elektrycznych autobusów.

OppCharge to otwarty interfejs do zautomatyzowanego ładowania jedno-, jak i dwupokładowych autobusów elektrycznych, który może być wykorzystywany przez dowolnego producenta tych pojazdów. Ładowanie odbywa się za pomocą pantografu, będącego częścią stacji do ładowania. Urządzenie umożliwia podłączenie pojazdu do punktu ładowania. Więcej informacji o technologii OppCharge można znaleźć pod adresem www.oppcharge.org.

ABB dostarczy w pełni zintegrowane rozwiązanie z zakresu robotyki, automatyki i elektryfikacji, w tym najlepszy w branży rozproszony system sterowania ABB Ability™ System 800xA, jak również inne zaawansowane rozwiązania cyfrowe, jak ABB Ability™ Manufacturing Operations Management. Dzięki zastosowanym technologiom wspomniana fabryka stanie się prawdziwą wizytówką czwartej rewolucji przemysłowej.

Obie firmy nawiązały współpracę technologiczną z myślą o stymulowaniu innowacji w zakresie technologii bateryjnych i rozwijania m.in. platformy produkcyjnej, konstrukcji ogniw i modułów oraz wydajności baterii. ABB i Northvolt zamierzają ściśle współpracować pod kątem opracowywania rozwiązań bateryjnych na potrzeby zastosowań mobilnych i stacjonarnych. W ramach współpracy możliwe są również dostawy baterii.

W partnerstwie z firmą Northvolt dostrzegamy olbrzymie możliwości jeśli chodzi o tworzenie przyjaznych środowisku rozwiązań dla sektora użyteczności publicznej, przemysłu oraz infrastruktury i transportu. To istotny krok dla nas i naszych klientów do osiągnięcia celu, jakim jest społeczeństwo wolne od paliw kopalnych, zwłaszcza tutaj, w Szwecji - powiedział dyrektor zarządzający ABB w Szwecji Johan Soederstroem.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest liderem w produktach elektryfikacji, robotyce i systemach napędowych, automatyce przemysłowej i sieci energetycznych, obsługującym klientów z sektora użyteczności publicznej, przemysłu oraz transportu i infrastruktury na całym świecie. Kontynuując ponad 125-letnią historię innowacji, obecnie ABB tworzy przyszłość cyfryzacji przemysłu odgrywając kluczową rolę w rewolucji energetycznej i czwartej rewolucji przemysłowej. Grupa ABB zatrudnia około 136 000 pracowników w ponad 100 krajach świata. www.abb.pl

O Northvolt
Elektryfikacja i magazynowanie energii odnawialnej są kluczowe dla funkcjonowania społeczeństw w sposób neutralny pod względem emisji CO2. Baterie umożliwią przeprowadzenie tej zmiany. By zastąpić paliwa kopalne energią elektryczną w samym tylko przemyśle motoryzacyjnym będzie potrzebna olbrzymia liczba baterii. Także możliwość magazynowania energii ma zasadnicze znaczenie dla stopniowego odchodzenia od węgla, ropy i gazu ziemnego w procesie wytwarzania i dystrybucji energii na świecie. Firma Northvolt przyspieszy tę transformację uruchamiając największą w Europie fabrykę baterii.