Reklama
Reklama
Reklama
Grupa Renault podpisała umowę utworzenia spółki joint venture w Iranie PDF Drukuj Email
Źródło: Renault   
11/08/2017 09:43
groupe renault logoGrupa Renault ogłosiła podpisanie umowy powołania spółki joint venture z IDRO, organizacją ds. inwestycji i rozwoju przemysłu w Iranie oraz PARTO NEGIN NASEH Co, obecnym importerem produktów Renault w Iranie.

Grupa Renault będzie większościowym udziałowcem w spółce, ale na początku będzie zarządzała spółką wspólnie z IDRO i PARTO NEGIN NASEH Co. Spółka wraz z ośrodkiem technicznym i centrum sprzedaży będzie wspierać rozwój lokalnych dostawców, a także fabrykę. Początkowa zdolność produkcyjna fabryki przewidziana jest na 150 000 pojazdów rocznie i będzie uzupełniać istniejące już w tym kraju możliwości produkcyjne grupy, które wynoszą 200 000 pojazdów. Pierwszymi samochodami produkowanymi w nowej fabryce będą modele Nowy Symbol i Nowy Duster.

Oprócz fabryki samochodów, której budowę ogłoszono we wrześniu 2016 roku, w planach jest powstanie fabryki silników o potencjale 150 000 jednostek rocznie.

Zakład przemysłowy zlokalizowany jest w Saveh, 120 km od Teheranu. Będzie własnością zarządzającej nim spółki joint venture.

Umowa zakłada również rozwój wyłącznej sieci dystrybucji samochodów Renault, która uzupełni istniejącą sieć NEGIN Khodro.

„Cieszymy się, że możemy podpisać umowę z IDRO i PARTO NEGIN NASEH Co. Na szybko rozwijającym się rynku irańskim należało koniecznie wybudować fabryki, a także stworzyć ośrodek techniczny i centrum sprzedaży. Nowa spółka joint venture przyspieszy rozwój Renault w Iranie” - powiedział Thierry Bolloré, członek komitetu wykonawczego, dyrektor ds. konkurencyjności.

„Istnienie wyłącznej sieci dystrybucji wzmocni pozycję Grupy Renault w Iranie. Podpisanie umowy nowej spółki joint venture potwierdza decyzje strategiczne, jakie podjęliśmy wobec tego kraju i otwiera nowe perspektywy na rynku, który powinien osiągnąć 2 mln samochodów w 2020 roku” - powiedział Stefan Mueller, członek komitetu wykonawczego, dyrektor ds. wydajności.

Naser Haddadzadeh, prezes NEGIN Holding Group, powiedział: „Nasza grupa, która jest właścicielem Negin Khodro Co, obecnej spółki sieci Renault w Iranie, jest dumna ze swojego udziału w tym projekcie rozwoju przemysłu. N.H. Group jest prywatną rodzinną firmą i w joint venture z Renault i IDRO dostrzegamy kolejną możliwość długoterminowej współpracy z Renault na najbliższe lata”.

Spółka joint venture zawiązana z partnerami SAIPA i Iran Khodro będzie nadal produkować i sprzedawać aktualną gamę pojazdów: Tondar, Tondar pick-up, Sandero i Sandero Stepway, niezależnie od rozpoczęcia działalności nowej spółki joint venture.

Sfinalizowanie transakcji jest obwarowane pewnymi warunkami zawieszającymi, związanymi między innymi z otrzymaniem niezbędnych zgód, powołaniem nowej spółki i przygotowaniem majątku przemysłowego dla projektu. Strony przewidują zakończenie procesu tworzenia spółki na koniec października 2017 roku.

Niniejszy komunikat prasowy może zawierać poufne informacje w rozumieniu artykułu 7 rozporządzenia UE 596/2014.

GRUPA RENAULT W IRANIE

Grupa Renault jest obecna w Iranie od 2003 roku na podstawie istniejącej umowy joint venture zawartej z firmami SAIPA i IRAN KHODRO. Renault wraz z irańskimi partnerami wyprodukowało do chwili obecnej 500 000 samochodów.

W 2016 roku sprzedaż grupy wzrosła o 110,7% w stosunku do roku 2015. W sumie sprzedano 108 536 sztuk samochodów przy udziale w rynku wynoszącym 8,4%.

W pierwszej połowie 2017 roku sprzedaż grupy w Iranie nadal rosła z wynikiem 100,3%

w porównaniu do roku 2016. Sprzedano w sumie 68 365 sztuk samochodów, a udział w rynku wyniósł 9,7%.

Obecnie Renault produkuje w Iranie modele Tondar, Tondar pick-up, Sandero i Sandero Stepway.