Reklama
Reklama
Reklama
Sosnowiec kupuje trzy w pełni bezemisyjne autobusy elektryczne Solaris PDF Drukuj Email
Źródło: Solaris   
14/06/2017 09:17
Zamówienie na trzy nowe Solarisy Urbino 12 CNG jest czwartym od 2015 kontraktem zawartym pomiędzy Solaris Bus & Coach a przewoźnikiem Transgór Mysłowice. Najnowsze autobusy we flocie przewoźnika rozpoczną regularne kursy pasażerskie z początkiem czerwca.Dziś, 16 maja o godzinie 11:00 rozpocznie się uroczystość z okazji otwarcia nowej części zakładu Nidec w Niepołomicach.
Firma jest dostawcą silników i siłowników głównie do branży automotive, częścią japońskiej korporacji założonej w 1973 roku przez S. Nagamori - jednego z największych japońskich biznesmenów.
Firma Nidec rozbudowała się w 2016 roku, prace budowlane zakończyli się pod koniec listopada tego roku ale dziś firma świętuje oficjalne otwarcie nowej części.
Dzięki znacznemu zwiększeniu powierzchni hali produkcyjnej, powierzchni magazynowych, labolatorium, biur i pomieszczeń socjalnych inwestycja ta to kolejny krok milowy w rozwoju Nidec Motors & Actuators w Polsce.
Na uroczystośc przyjedzie sam założyciel firmy, zaproszeni zostali najważniejsi kontrahenci, najbliżsi sąsiedz, lokalni partnerzy biznesowi oraz media
ssePrzedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu oraz polski producent Solaris Bus & Coach podpisały 12 czerwca 2017 r. umowę na dostawę trzech autobusów bateryjnych.

Ponadto przed końcem czerwca tego roku pojedzie do Sosnowca ostatnia partia nowych Solarisów Urbino 12, które są częścią zamówienia na 24 nowe Solarisy Urbino 12 spełniające restrykcyjną normę emisji spalin Euro 6. W rezultacie liczba „jamników” wzrośnie w tym mieście do 110 pojazdów.

Solarisy Urbino 12 electric to nowoczesne i niezawodne autobusy miejskie, które poruszają się po ulicach kilkudziesięciu europejskich miast. Do grona miast stawiających na pojazdy bateryjne dołączył także Sosnowiec. Pojazdy te będą w pełni bezemisyjne, bardzo ciche, a dzięki temu zapewnią wysoki komfort jazdy zarówno podróżującym, jak i kierowcy. Trzy nowe Solarisy Urbino 12 electric będą pierwszymi autobusami elektrycznymi w Sosnowcu. Warto dodać, że autobusy te jeździć będą po ulicach miast Zagłębia oklejone hasłem „…czyste niebo nad Zagłębiem!”. Elektryczne Solarisy przyczynią się tym samym do obniżenia zanieczyszczeń powietrza na terenie aglomeracji.

Bateryjne pojazdy dla Sosnowca wyposażone zostaną w silnik centralny oraz osprzęt elektryczny polskiego producenta firmy Medcom z funkcją odzysku energii elektrycznej podczas hamowania. Baterie o pojemności 200 kWh ładowane będą za pomocą złącza Plug-in ładowarkami dwuzakresowymi o mocy 80 kW i 40 kW. Autobusy przystosowane zostaną również do wyposażenia ich w przyszłości w ładowanie pantografowe, dzięki czemu baterie będą mogły zostać doładowane także podczas trasy w mieście.

Przyjemną podróż w każdych warunkach pogodowych zapewni w Solarisach wydajna klimatyzacja, która jest w pełni zautomatyzowana, a dzięki temperaturze mierzonej wewnątrz pojazdu zostaje ona na bieżąco dostosowana do potrzeb podróżujących. Całość oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego wykonana zostanie w przyjaznej środowisku technologii LED. Tak jak poprzednie Solarisy dla Sosnowca, tak i te wyposażone zostaną w alkolock, z którego kierowca zobowiązany jest skorzystać przed uruchomieniem pojazdu. Jest to dodatkowe wyposażenie zwiększające bezpieczeństwo na drogach. Elektryczne Solarisy jako pierwsze w Sosnowcu wyposażone zostaną w specjalnie oznakowaną przestrzeń dla wózków inwalidzkich oraz dziecięcych.

Nowy Solaris Urbino 12 electric został nagrodzony tytułem “Bus of the Year 2017”. Do tej pory Solaris Bus & Coach sprzedał ponad 1500 pojazdów wyposażonych w napęd elektryczny. Napędzane energią elektryczna Urbino oprócz Polski jeżdżą także w: Austrii, Czechach, Finlandii, Hiszpanii, Niemczech, Norwegii, Szwecji i Włoszech.