Banner
Banner
Banner
Nagrody Polskiego Przemysłu Motoryzacyjnego już po raz piąty PDF Print E-mail
Written by AutomotiveSuppliers.pl   
Tuesday, 27 November 2018 11:10
nagrody 2018_smallOd kilku lat nieodzownym elementem Forum MotoSolutions jest wręczenie podczas bankietu kończącego I dzień wydarzenia Nagród Polskiego Przemysłu Motoryzacyjnego.

W tym roku wyróżniliśmy 7 firm w 6 kategoriach.
 
Nagroda w kategorii Master of Automotive Industry została przyznana spółce Toyota Motor Manufacturing Poland Sp. z o.o. (TMMP). Polski oddział globalnego koncernu, z dwoma zakładami działającymi od 2002 roku (Wałbrzych) i 2005 roku (Jelcz-Laskowice), poprzez swoją wieloletnią obecność i wprowadzanie coraz nowszych produktów (nowych ekologicznych silników benzynowych i przekładni do aut hybrydowych), ma bardzo duży wpływ na sektor motoryzacyjny w Polsce i jest wizytówką kraju dla potencjalnych inwestorów z tej branży. Pod koniec października w fabryce w Wałbrzychu uruchomiono produkcję przekładni hybrydowej, która montowana jest w Toyota Corolla i C-HR. Wydajny układ z dwoma silnikami elektrycznymi i systemem odzyskiwania energii z hamowania obniża zużycie paliwa i koszty użytkowania. Natomiast w fabryce w Jelczu-Laskowicach trwają przygotowania do uruchomienia produkcji dwóch silników benzynowych  na platformie TNGA (Toyota New Global Architecture) - jednostki napędowej 2,0 l (wrzesień 2019 r.) i 1.5 l (2020 r.). W związku z nowymi projektami Toyota prowadzi intensywny proces rekrutacji, w wyniku którego zatrudnienie w obu fabryka wzrośnie o około 600 osób.
nagrody 2018
- Do tej pory koncern zainwestował w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach ponad 4,5 miliarda złotych tworząc ponad 2 000 stałych miejsc pracy. Obecnie wprowadzamy do polskich fabryk nowoczesną hybrydową technologię Toyoty, która tworzy nowe możliwości rozwoju dla naszych pracowników i bazy dostawców, zwiększając nasz wkład w rozwój polskiej gospodarki - podkreśla Dariusz Mikołajczak, Wiceprezes TMMP i dyrektor fabryki w Jelczu-Laskowicach.
 
W imieniu TMMP nagrodę odebrał p. Piotr Podgórski, Assistant General Manager odpowiedzialny za nowe projekty silników TNGA w Jelczu-Laskowicach.
 
Nagroda Polish Supplier trafiła do firmy Spinko Sp. z o.o.  z Leszna.  Spinko działa od 1950 r. i jest dostawcą wyrobów ze stopów aluminium (z własnej odlewni) i produktów żeliwnych wraz z ich  precyzyjną obróbką, montażem i testami. Odbiorcami są tacy klienci z sektora motoryzacyjnego jak: BorgWarner Turbo System, Wabco, Valeo, Eaton. Większość produkcji (około 75 proc.) trafia do odbiorców poza granicami Polski. W zakładzie w Lesznie pracuje ponad 720 osób. Dostawca utworzył spółkę-córkę Spinko Moto, która w lipcu 2018 r. uruchomiła zakład w Zielonej Górze.
 
Spinko ze sprzedażą na poziomie 226 mln zł w 2017 r. (wzrost o 27,6 proc. w stosunku do roku poprzedniego) należy do największych dostawców motoryzacyjnych z kapitałem polskim.
 
Nagrodę odebrał p. prezes  Michał Kowalewski.
 
W tym roku wyróżnienie w kategorii Employer przyznano dwóm firmom. Jedna z nagród trafiła do LACROIX Electronics Sp. z o.o. LACROIX Electronics jest wiodącym producentem elektroniki masowej. W Polsce firma działa w Kwidzynie, poza głównym obszarem gdzie lokują się dostawcy motoryzacyjni. Z zakładu liczącego niemal 500 pracowników w 2012 roku zatrudnienie wzrosło do aktualnego poziomu niemal 2 tys. osób (połowa wszystkich pracujących w Grupie LACROIX Electronics).
 
Nagrodę w imieniu firmy odebrała p. Sylwia Dykowska, Kierownik Zapewnienia Jakości Dostaw.
 
Wyróżnienie trafiło także do Industrias Alegre Poland Sp. z o.o.,  dostawcy komponentów z tw. sztucznych. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy na bardzo trudnym i wymagającym rynku w Kobierzycach koło Wrocławia spółka współpracująca z europejskimi fabrykami Forda, stała się liczącym i pożądanym pracodawcą zatrudniającym blisko 400 osób. Nagrodę odebrał dyrektor p. Krzysztof Jarzyna.
 
Grono osób wyróżnionych w kategorii Top Manager w tym roku zostało poszerzone o p. Krzysztofa Szwedkowicza, który od blisko 20 lat związany jest z firmą TRW Polska Sp. z o.o w Częstochowie wchodzącej od maja 2015 roku w skład niemieckiego koncernu ZF. Jest dyrektorem zakładu pasów bezpieczeństwa, zatrudniającym 2 150 osób oraz członkiem zarządu całej spółki w skład której wchodzą: zakład poduszek powietrznych, centrum finansowe, dwa centra inżynieryjne, centrum zakupowe i centrum IT. W sumie spółka zatrudnia obecnie ponad 6400 pracowników.
 
Pan Krzysztof Szwedkowicz wpływa na ugruntowanie pozycji ZF jako największego pracodawcę i inwestora w tym mieście.
 
Zatrudnienie jeszcze wzrośnie po otwarciu w przyszłym roku zakładu elektroniki.

Nagroda w kategorii CSR trafiła do firmy SITECH Sp. z o.o.
 
SITECH Sp. z o.o. jest renomowaną spółką należącą do koncernu Volkswagen, zatrudniającą najlepszych fachowców z branży motoryzacyjnej. Specjalizuje się w produkcji metalowych stelaży siedzisk samochodowych do wybranych modeli samochodów takich marek jak np. VW, Audi, czy też Skoda. SITECH posiada w Polsce trzy fabryki (Polkowice, Głogów, Września) i zatrudnia prawie 2 tysiące ludzi.
 
SITECH Sp. z o.o. podejmuje szereg aktywności w ramach działalności pozabiznesowej w odniesieniu do koncepcji Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. Jako pierwsza spółka na Dolnym Śląsku, we współpracy z Politechniką Wrocławska i AHK, prowadzimy projekt praktycznego kształcenia studentów. Wykorzystując wiedzę naszych pracowników stworzyliśmy projekt „Jestem bezpieczny w podróży”, który ma na celu edukację dzieci na temat bezpiecznego podróżowania samochodem. Jako sygnatariusze Karty Różnorodności cenimy sobie różnorodność i wspieramy naszych pracowników w działaniach wolontariackich. Prowadzimy dialog z naszymi interesariuszami aby w dalszym ciągu być zaufanym partnerem biznesowym. Jesteśmy odpowiedzialni za środowisko w którym żyjemy i z sukcesem realizujemy koncernowy projekt Think Blue Factory.
 
Nagrodę odebrał Pan Adam Holewa, Dyrektor zarządzający ds. technicznych/ Dyrektor Zakładu.
 
Od tego roku Nagrody Polskiego Przemysłu Motoryzacyjnego zostały poszerzone o nową kategorię Leader of the Future. - Wszystkie dotychczasowe kategorie związane są z zakładami produkcyjnymi. Jest natomiast wiele firm usługowych, które dzięki innowacyjnym rozwiązaniom rozwijają międzynarodową ekspansję - podkreśla Małgorzata Zborowska-Stęplewska, Partner w AutomotiveSuppliers.pl.
 
Pierwszym laureatem Leader of the Future został Exact Systems S.A. Spółka działa od 2004 r. i jest dostawcą rozwiązań w zakresie kontroli jakości (selekcja, naprawy i sortowanie) części, komponentów oraz wyrobów gotowych dla producentów motoryzacyjnych, branż elektronicznej czy AGD. Obecnie to jedna z trzech największych firm w branży w Europie. Dzięki ekspansji na rynki zagraniczne oraz przeprowadzonym akwizycjom Exact Systems działa w m.in. w Niemczech, Rosji, Czechach, Turcji, Słowacji, Rumunii, Węgrzech, Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii oraz w Chinach. Exact Systems od kilku lat kreuje również trendy rekrutacyjne w branży motoryzacyjnej - firma wdrożyła platformę rekrutacyjną, z której korzysta już niemal 30 tys. osób oraz prowadzi Szkołę Jakości. Ostatnio został przeprowadzony z powodzeniem wykup menadżerski firmy.